5.9.2015 Brněnský deník str. 1 Titulní strana VĚRA SYCHROVÁ
Diabetikům má pomoci nový projekt vědců z brněnského Vysokého učení technického. Vyvíjejí inzulin, který lze vdechovat.
Jižní Morava – Sto tisíc diabetiků na jižní Moravě si denně píchá inzulin injekcí nebo speciálním perem. Díky brněnským vědcům se možná nepříjemné procedury zbaví a lék jednoduše vdechnou. „Za ty roky už jsem si zvykla, aplikace je pro mě rutina. Kdybych se ale mohla zbavit jehly, udělala bych to,“ řekla třicetiletá Lada Švehlová, která cukrovkou trpí od dětství.
Pomoct nejenom jí chtějí vědci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Vyvíjejí jeden z nejdokonalejších modelů plic na světě, ve kterém zkoumají proudění aerosolu. „I když se kolegové ve světě věnují této problematice mnoho let, není zatím dost probádaná, protože plíce jsou velmi složitý orgán,“ objasnil vedoucí týmu, profesor mechaniky Miroslav Jícha.
Podle odborníků problém cukrovky není v tom, že je nevyléčitelná, ale v nutném a nepříjemném podávání léků jehlou. „U některých nemocných je nutné píchání inzulinu i několikrát denně,“ řekl předseda Diabetologické asociace Milan Kvapil.
Odborníci se snaží najít způsob, který cukrovkářům usnadní život. Kvapil vysvětlil, že vývoj vdechovaného inzulinu je náročný, protože malé kapky musejí mít stejnou velikost mezi třemi a pěti mikrometry. „Větší částice zůstanou v dýchacích cestách, menší se nevstřebají dostatečně,“ přiblížil. Problém u inhalačního inzulinu je podle něj také nepřesnost vyměřené dávky.
Diabetici souhlasí. „Když si aplikuji inzulin perem, vím přesně, kolik jsem ho píchla. U inhalačního bych tuto jistotu neměla. Je to krok vpřed. Přesto spíš doufám, že se nemoc podaří vyléčit,“ prohlásila třeba Lucie Potůčková.
První pokus o inhalační inzulin Exubera pochází z roku 2006. „Bylo ho možné použít k částečné léčbě. Nenahradil déle působící inzulinové injekce, které potřebují pacienti trpící vzácnějším a vrozeným, prvním typem onemocnění,“ připomněl německý diabetolog Wolfgang Kerner.
Právě v Německu byla americká Exubera nejrozšířenější. Po roce ji ale firma stáhla kvůli vysokým nákladům a nízkým ziskům. Inzulin nebyl vhodný pro lidi s onemocněním jater. Kouření, i pasivní, účinek přípravku snižovalo.
Podobně je to u stále používaného amerického přípravku v prášku Afrezza. Výrobce upozorňuje, že lék nesmějí užívat ti, kdo mají problémy s plícemi a kuřáci. Navíc připouští, že lék může plicní problémy vyvolat.
Brněnští vědci pracují na tom, aby inhalovaný inzulin byl srovnatelný s nitrožilním a diabetiky neomezoval. Zkoumají pohyb aerosolu ve dvou modelech plic. Na průhledném měří laserem rychlost částic, na rozebíratelném sledují, kde se částice usadily.
Odborníci tvoří systém, díky kterému má model dýchat realističtěji než dosud a umožní tak sledovat cestu inhalovaného hormonu.„Pokud se to podaří, bude to výrazný skok dopředu,“ věří vědec z týmu František Lízal.
Ještě před patnácti lety bylo na jižní Moravě šestašedesát tisíc nemocných cukrovkou, v roce 2010 už to bylo o osmnáct tisíc víc. Je to zhruba osm procent populace. „Lidé se méně hýbou. Přijímají tak víc energie než vydávají. Proto cukrovka nastupuje v nižším věku než dřív,“ vysvětlil brněnský lékař Tomáš Klobas. V Jihomoravském kraji trpí nejvíc lidí cukrovkou druhého typu. Ta vzniká právě špatným životním stylem. Je jich téměř devadesát tisíc. Přibližně sedm tisíc pacientů trpí cukrovkou prvního stupně, která je vrozená.
***
inzulin a diabetes b inzulin je hormon produkovaný slinivkou břišní, snižuje hladinu cukru v krvi b diabetici ho mají nedostatek, lékaři ho jako lék poprvé použili v roce 1922 b aplikuje se jehlou, perem nebo pumpou b myšlenka inhalace inzulinu je stará stejně jako jeho objev, poprvé ho ale vyrobili až v roce 2006
Kateřina Růžičková, 6. 9. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile