Rozjel plenkový byznys

18.9.2015 5plus2 str. 1 Titulní strana VERONIKA HORÁKOVÁ

Student Petr Bouchal chce vyrábět léky z plen. Matkám nabízí novou službu

BRNO - Z narození dítěte se těší celá rodina. K miminku ovšem patří kromě radosti také starosti. Třeba praní a likvidace použitých plen. Petr Bouchal, který studuje Masarykovu univerzitu a Vysoké učení technické v Brně, přišel přibližně před rokem s revolučním nápadem -vyrábět z použitých plen léky.

Nově tuto myšlenku posunul částečně do praxe. Testuje takzvaný plenkový servis. Zatím v Praze, pokud však bude fungovat, rozšíří ho do dalších měst. „Třikrát týdně maminkám doručíme až domů látkové plenky, které jsou šetrnější k přírodě i zdravější pro miminko. A použité si hned odvezeme. V Česku jsem první, kdo tuto službu provozuje,“ přiblížil Bouchal nový servis pro mamky, do kterého se mohou zapojit přes server HitHit.

Upozornil, že každý den skončí na českých skládkách více než milion plen, na celém světě to ročně tvoří až přes 27 miliard. „Přitom existuje ekologická varianta - látkové pleny. Maminky, které už o nich přemýšlely, ale odradila vidina náročného praní. Díky našemu servisu jim tato starost odpadne. Použité pleny nám odevzdají ve speciálním boxu, který udrží pach i vlhkost. Stačí, když nám ho nechají u domu a my si ho vyzvedneme,“ podotkl brněnský student. Plenkový servis zatím testuje deset vybraných rodin. V budoucnu možná díky nim bude Bouchal vyrábět z plen léky.

Na tento nápad přišel během zahraničního pobytu, kde tvořil vědecký tým s Američanem, Němcem, studentkou ze Zimbabwe a Vietnamcem. Pět dnů vymýšleli projekty na téma snížení odpadů. Vyrábět léky z použitých plen napadlo Bouchala, když se o přestávce podíval na Facebook. Jeho sestřenice tam zrovna dala fotku svého nedávno narozeného syna a studentovi to připomnělo, že řeší problém s plenami. Podnikatelský projekt byl na světě.

Léky z kyseliny kávové

„V týmu jsme měli studenta medicíny na Technologickém institutu v Massachusetts. A oni mimochodem přišli na bakterie, které dovedou vytvořit kyselinu kávovou z jiných bakterií, jež jsou právě v použitých plenách. Tato kyselina je velmi drahá a používá se na výrobu léků,“ přiblížil Bouchal, jak by mohla výroba vypadat.

Už tenkrát věděli, že v první fázi bude důležité najít lidi, kteří si budou objednávat pleny. Spočítali, že na projekt je potřeba asi patnáct milionů eur.

Bouchal má mnoho dalších nápadů. Díky zahraničnímu studentskému setkání získal novou práci. Oslovil ho německý architekt a výzkumník Markus Heinsdorff, se kterým pracuje na vývoji nového typu přenosné vodní elektrárny. S kamarády také zkoumal technologie kovaného karbonu (krátká uhlíková vlákna).


Kateřina Růžičková, 19. 9. 2015