Internetová matematická olympiáda 2016

Tradičně poslední úterý v listopadu se konala Internetová matematická olympiáda, soutěž týmů středoškolských studentů. Do řešení devátého ročníků soutěže, kterou pořádá Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, se zapojilo 214 týmů ze 117 škol z České i Slovenské republiky, tedy téměř 1500 studentů.

V úterý 29. listopadu 2016 v 9:00 hodin bylo na internetových stránkách soutěže zveřejněno zadání deseti příkladů. Následujících sto dvacet minut mohli studenti využít k řešení zadaných příkladů. Podle pravidel bylo možné používat jakékoliv dostupné pomůcky a materiály včetně vyhledávání informací na internetu, přičemž povoleno bylo i programování. Do 11:00 hodin měly týmy možnost doručit elektronicky svá řešení.

Celé pojetí matematické olympiády je netradiční.

Jedná se o jedinou týmovou internetovou matematickou olympiádu pořádanou v České republice.

Deset zajímavých úkolů připravují studentům studenti. Na přípravě i realizaci olympiády se významně podílí studenti oboru Matematické inženýrství, oboru Aplikovaná matematika a Inženýrská mechanika Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Studenti pracují pod vedením dr. Jany Hoderové.

A netradiční je například i hodnocení příkladů, kde nejvíce bodů je možné získat za příklady, které zvládne vyřešit nejméně účastníků.

Máte-li zájem, podívejte se na zadání i řešení letošního ročníku.

Pořadí vítězných týmů:

1. Gymnázium Jana Keplera ve složení: kapitán Jan Petr, Danil Koževnikov, Oleksandr Kornyichuk, Jan Preiss, Václav Volhejn, David Vokrouhlický, Oldřich Kos
  2. Gymnázium Olomouc - Hejčín ve složení: kapitán Pavel Turek, Jindřich Jelínek, Miroslav Hrabal, Jáchym Bareš, Artur Nácar, Tomáš Kalva, David Procházka
  3. Gymnázium Opatov, Konstantinova 1500, Praha 4 ve složení: kapitán Jakub Suchánek, Filip Bialas, Šárka Bendová, Robert Černý, František Deckert, Jiří Ledvinka, Patrik Novotný
  4. Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica ve složení: kapitánka Ľubica Hladká, Jozef Lipták, Maroš Grego, Adam Dobrovič, Libor Sasák, Marek Špitalský, Ján Priner
  5. Gymnázium Brno, Elgartova, příspěvková organizace ve složení: kapitán Filip Svoboda, Maria Slavik, Tomáš Jurák, Vojtěch Vágner, Veronika Hrušková, Tereza Pošvářová
  6. Mendelovo gymnázium Opava ve složení: kapitán Filip Čermák, Lenka Kopfová, Tomáš Domes, Jakub Domes, Pavel Štěpánek, David Wittek, Ludmila Bujnovská
  7. Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace ve složení: kapitán Štěpán Stenchlák, Tomáš Kyzek, Tomáš Sikora, Laura Kratochvílová, Jakub Turoň, Tomáš Fargač, Alanis Varmusová
  8. Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba ve složení: kapitánka Martina Šarmanová, Filip Dráber, Petra Štefaníková, Tomáš Twardzik, Petr Mičulek, Vít Pískovský, Jakub Tabášek
  9. Gymnázium Šternberk, Horní nám. 5 ve složení: kapitán Kryštof Berger, Veronika Šmajserová, Lukáš Tichý, Ondřej Novák, Jakub Charvát, František Čermák
  10. Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, příspěvková organizace ve složení: kapitán Petr Zelina, Barbora Výborová, Ivana Krumlová, Matěj Žáček, Ronald Luc, Štěpán Balážik, Tadeáš Boček

Úspěšným řešitelům gratulujeme!

Odměnou pro uvedených deset nejúspěšnějších týmů je také „PROMINUTÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY K BAKALÁŘSKÉMU STUDIU NA Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně“ platné pro všechny fakultou nabízené studijní programy. Prominutí mohou uplatnit studenti 4. ročníku SŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií při nástupu do prvního ročníku bakalářského studia v akademickém roce 2017/2018 a také studenti 3. ročníku SŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií při nástupu do prvního ročníku bakalářského studia v akademickém roce 2018/2019.

Týmu dr. Jany Hoderové z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně děkujeme za organizaci této jedinečné soutěže.

Sponzorem letošního ročníku soutěže byla firma Humusoft - dodavatel systému pro technické výpočty a simulace MATLAB a Simulink. Informace o využití tohoto systému na středních školách najdete zde.

Kateřina Růžičková, 14. 12. 2016